naglowek
piątek, 24 kwietnia 2015
Bezglutenowa wiśniowa W-Zetka
Przepyszne ciasto z domową wiśniową frużeliną i kokosową pianką.
Ciasto:
250g margaryny bezmlecznej o temp. pokojowej (lub 5 łyżek oleju)
1/2 szkl ksylitolu z błonnikiem lub cukru trzcinowego
2 łyżki karobu w płynie
3 łyżeczki surowego kakao bezglutenowego
1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
1 i 1/2 szkl mąki z ryżu białego
1 szkl mleka roślinnego
Wsad owocowy:
1 duży słoik wiśni deserowych drylowanych (litrowy)
40g ksylitolu lub cukru brązowego (2 łyżki)
1/3 szkl zimnej wody
2 kopiate łyżeczki mąki ziemniaczanej
Pianka:
2 puszki mleka kokosowego (po 400g)
2 łyżeczki agaru
pół szkl syropu spod wiśni
2 łyżki ksylitolu lub cukru brązowego
gorzka czekolada (najlepiej kuwertura)
blaszka 25x30cm
Składniki na ciasto dokładnie zmiksować mikserem i wyłożyć na blaszkę pokrytą papierem do pieczenia. Piec 20 minut w 175st.C z termoobiegiem.
Wiśnie odsączyć, a syrop wlać do rondelka. Odlać 1/2 szkl syropu. Posłodzić ksylitolem i doprowadzić do wrzenia. W 1/3 szkl zimnej wody rozmieszać 2 kopiate łyżeczki mąki ziemniaczanej. Gotową miksturę wlać do gotującego się syropu i mieszając gotować na małym ogniu aż zgęstnieje i jeszcze przez 2 minuty. Wrzucić odsączone wiśnie i delikatnie zamieszać. Odstawić.
Mleko kokosowe wlać do rondelka, dodać odlane pół szklanki syropu, agar i ksylitol. Dokładnie wymieszać i zagotować. Odstawić do ostygnięcia.
Upieczone i ostudzone ciasto można pokrywać jeszcze ciepłym kisielem. Wtedy lepiej zwiążą się warstwy, a kisiel łatwo będzie się rozprowadzał. Schłodzoną i zastygającą śmietankę zmiksować króciutko mikserem. Powstanie pianka. Piankę wyłożyć od razu na pokryte owocami w kisielu ciasto. Wyrównać powierzchnię i posypać startą czekoladą. Można wstawić do lodówki lub od razu podawać bez obawy, że pianka popłynie.
Dekoracyjne kwiatki zrobiłam używając odrobiny śmietanki sprzed miksowania. Wystarczy załadować rękaw z gwieździstą końcówką. Bez kwiatków też jest pyszne :-)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Jestem zachwycona pani przepisami...i chciałabym większą część z nich wypróbować ...ale... no właśnie, proszę mi podać jakiej margaryny bez mlecznej pani używa ?
OdpowiedzUsuńJest taka margaryna, która nazywa się Alsam. Niestety droga jest jak czort. Na szczęście moje dziecko toleruje produkty z napisem "może zawierać śladowe ilości" i używam margaryn, które są dostępne w zwykłym sklepie spożywczym, nie zawierają w składzie mleka ani serwatki, ale mają taki dopisek.
UsuńTo jest moje ulubione ciasto. ( Chociaż nie jestem na żadnej diecie ). Jest wykwintne i pyszne. Świetnie prezentuje się na stole.
OdpowiedzUsuńOj bo ciasto Marcello się obrazi ;-)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
Usuńa jakie wisnie? skąd? dla dziecka na diecie bez cukru? ew. jaki zamiennik?
OdpowiedzUsuńTo zależy z jakiego powodu dziecko nie może cukru, bo jeśli chodzi o candidę to wcale bym tego ciasta nie polecała. Jeśli chodzi o wiśnie to można kupić takie niesłodzone w sklepie ze zdrową żywnością lub najlepiej mieć własne zrobione bez cukru. Jeśli się takich nie ma, można kupić mrożone wiśnie (bo nie ma już świeżych) i zrobić je w swoim własnym syropie na erythrolu lub ksylitolu. Przede wszystkim jednak, zmieniłabym słodzenie ciasta z fruktozy na inny rodzaj, bo fruktoza nie jest dobrym zamiennikiem cukru, a już z pewnością nie u dzieci. W samym cieście zmieniłabym też margarynę na olej. 1 kostka margaryny = 6 łyżek oleju w postaci płynnej. Proszę mi wybaczyć, odkąd stworzyłam ten przepis, sporo się jeszcze nauczyłam o zdrowym żywieniu :-) Najnowsze przepisy są lepiej dopasowane dla osób bez cukru.
UsuńSuper. Tak, Candida, ale myślę o tym cieście na przyjęcie urodzinowe, więc raz do roku da radę :D
Usuń